Mówi się, że podróże kształcą. Wakacyjne – i nie tylko – wyprawy można odbywać w gronie bliskich, znajomych, ale też solo. Samotne wycieczki mają swoje plusy, choć bez wątpienia różnią się od tych przeżywanych w większym gronie. Niezależnie od tego, czy przychodzi się wybrać w podróż z konieczności, czy z wyboru, forma ta może przynieść naprawdę sporo radości. Aby wyciągnąć z takiej wyprawy jak najwięcej, warto pamiętać o kilku istotnych wskazówkach.

1. Plan dla siebie

Największy atut samotnego podróżowania – nikt nie stoi Ci nad głową, do nikogo nie musisz się dostosowywać. Ty lubisz średniowieczne zamki, Twój partner w podróżach niekoniecznie? Żaden problem – tym razem możesz wycisnąć z wycieczki ile tylko można i na nikogo się nie oglądać.

2. Kontakt z krajem

Pamiętaj o bezpieczeństwie. Umów się na stałe godziny kontaktu z kimś bliskim w kraju. Ustal przed wyjazdem, w jakich okolicznościach ten ktoś powinien zaalarmować odpowiednie służby.

3. Wybierz standard hotelu

Dzięki samotnemu podróżowaniu możesz sporo zaoszczędzić na wyborze pokoju. Większość czasu i tak spędzisz w terenie, więc minimalistyczny, skromny pokoik powinien być w porządku. Wszystko oczywiście zależy od Twoich potrzeb.

4. Pełna bateria

Przed wyjściem z pokoju zawsze pamiętaj o naładowaniu baterii w telefonie. W miarę możliwości miej ze sobą dwa aparaty. Drugi posłuży Ci awaryjnie, więc nie musi być pełnym bajerów smartfonem.

5. Zapisz numery awaryjne

Współcześnie nie ma z tym większych problemów, o podróżujących dbają także operatorzy komórkowi. Na wszelki wypadek jednak zapisz sobie numery awaryjne – np. miejscowej ambasady, służb medycznych.

6. Bezpieczeństwo wśród miejscowych

Kontakty z miejscowymi? Jasne, że tak – ale pamiętaj o swoim bezpieczeństwie. Podróżując samotnie stosuj zasadę znaną z ruchu drogowego – ograniczone zaufanie.

7. A może dołączyć do grupy?

Czekasz w kolejce do muzeum i nagle słyszysz znajomy język. Wycieczka z kraju, można porozmawiać, wymienić spostrzeżenia. Z reguły można też dołączyć na czas zwiedzania – zawsze to ciekawa odmiana, ale często też tańsze grupowe bilety.

8. Korzystaj z gościny

Podróżowanie w pojedynkę ma ten atut, że większość tubylców dużo cieplej postrzega takich wycieczkowiczów. Nie wstydź się i śmiało korzystaj z bezinteresownej gościny autochtonów, gdy tylko się z nią spotkasz.

9. Awaryjny schowek

Zostaw część pieniędzy w pokoju, ale przygotuj przemyślany schowek. Opakowanie po pomadce to tradycyjna, ale sprawdzona metoda.

10. Ostrożnie z używkami

Wakacje są po to, by robić, co się chce. Masz ochotę na wino lub piwo? Śmiało, ale gdy jeździsz solo, szczególnie kontroluj się w tej kwestii i nie przesadzaj z ilością.