Nigdy nie leciałeś samolotem i nie orientujesz się do końca skąd to zamieszanie o bagaż, jego wymiary, zawartość, płyny – o co w tym wszystkim chodzi? W takim razie nasz tekst stworzono specjalnie dla Ciebie. Wyjaśnimy Ci najbardziej nurtujące kwestie!

Po pierwsze – wymiary

Zacznijmy od tego, że osoba wybierająca się w podróż w przestworzach ma do dyspozycji dwa typy bagażu. Pierwszym z nich jest bagaż podręczny, który zabieramy ze sobą na pokład. Ze względu na oszczędność przestrzeni i wymiary półek bagażowych znajdujących się nad głowami podróżujących, podręczna torba do samolotu nie może przekroczyć konkretnych wymiarów, które określa przewoźnik. Spowodowane jest to również kwestiami bezpieczeństwa – wymiarowe bagaże pozostają w zamkniętej szafce i w razie turbulencji nie stanowią zagrożenia dla zdrowia pasażerów.

Drugim typem bagażu jest rejestrowany, czyli taki, za który najczęściej musimy dodatkowo zapłacić, Nadajemy go przy okienku i trafia on do luku bagażowego, a po szczęśliwym wylądowaniu odbieramy go za pośrednictwem taśmy znajdującej się przy wyjściu ze strefy przylotów. Najczęściej nie posiada on tak ścisłych ograniczeń wymiarowych, jednak na przekroczenie limitu wagi będziemy musieli za niego dopłacić. Wszelkie dodatkowe, niewymiarowe rekwizyty takie jak kije golfowe, wózki dla dzieci czy klatki z większymi zwierzętami najczęściej również podlegają dodatkowej opłacie.

Po drugie – zawartość

Po tragicznych wydarzeniach z 11 września 2001 roku standardy dotyczące bezpieczeństwa na pokładzie samolotu bardzo się zaostrzyły. Dlatego też przez kontrolę bezpieczeństwa (do której przechodzimy nadawszy już bagaż rejestrowany, lecz z podręcznym nieodłącznie pod pachą) nie możemy przejść z żadnymi płynami o zawartości większej niż 100 ml. Nie ma tutaj żadnej taryfy ulgowej – wszelkie napoje, żele pod prysznic, pamiątki w postaci drogich alkoholi będą musiały zostać wyrzucone do śmieci, dlatego warto pamiętać o wcześniejszym spakowaniu ich do dużej, rejestrowanej walizki. Dozwolone płyny do 100 ml musimy szczelnie zamknąć w woreczkach strunowych. Nie zapomnijmy o tym, że dezodoranty, podkłady i tusze do rzęs, a nawet niekiedy dżemy mogą również zostać potraktowane jako płyn!
Nasza torba do samolotu, która przechodzi z nami przez kontrolę bezpieczeństwa nie może również zawierać substancji żrących, ostrych przedmiotów, noży i igieł. Jeżeli z powodów zdrowotnych musimy posiadać coś takiego przy sobie – należy zaopatrzyć się odpowiednie zaświadczenie.

Po trzecie – bez stresu!

Wszystkie te ograniczenia są spowodowane jedynie potrzebą zapewnienia nam bezpieczeństwa i komfortu. Dlatego warto dopilnować wszystkich formalności, jednak nie należy się nimi stresować. Miłej podróży!