Wspomnienia z podróży z rodzinami to najcenniejsze skarby, które przywozimy ze sobą do domów. Standardowe pamiątki ze sklepiku przy lotnisku nie mogą się z nimi równać. Szczegóły wspomnień powoli będą się zacierać, pozostawiając to, co najistotniejsze – emocje, jakie wzbudziły w nas nowe krajobrazy, wydarzenia i ludzie. Właśnie dla takich przeżyć tysiące ludzi codziennie ruszają w nieznane. Jeśli nie chcesz, by uczuciem, które zapamiętasz najlepiej, była panika, bezradność czy przepełnione strachem zaskoczenie, planuj swoje podróże z głową.

Nie zapomnij spakować rozsądku!

Rozwijająca się turystyka jest niezwykle ważna zwłaszcza dla niestabilnych ekonomicznie, ubogich miejsc, gdzie mieszkańcy nie mogą liczyć na inne źródła dochodu. Ale na 10 osób, które będą chciały Ci coś zaoferować, z dużym prawdopodobieństwem trafi się jedna, która zechce coś od Ciebie zabrać i to bez Twojej zgody.

Kradzieży za granicą nie warto demonizować – zdarzają się i w Ameryce Południowej, i w europejskich miastach, w sercu miejsc uchodzących za bezpieczne kraje. Na pewno jednak warto sięgnąć po kilka środków ostrożności, by zminimalizować ryzyko niebezpiecznych interakcji. Bagaż podręczny powinien zawierać wszystkie najważniejsze dokumenty, część pieniędzy oraz wodę i apteczkę pierwszej pomocy. Powinien być na tyle wygodny, by nie trzeba było pozostawiać go bez opieki.

Pieniądze i karty najlepiej trzymać w kilku różnych miejscach – w płaskiej saszetce pod ubraniem, w hotelowej skrytce, a w portfelu czy kieszeniach tylko tyle, ile potrzebne będzie na najbliższe wydatki. Nawet takie zabezpieczenie nie wystarczy jednak, jeśli na robienie zdjęć wybierzesz najbardziej niebezpieczną dzielnicę miasta, bo wydaje Ci się interesująca i malownicza. Jeśli nie masz na miejscu zaufanych osób, zorientuj się w takich szczegółach przed wyjazdem, korzystając z Facebooka i portali dla podróżujących. Nigdy nie zabieraj dzieci w miejsca, gdzie nie możesz zagwarantować ich bezpieczeństwa.

Research ponad wszystko

Dotyczy to zwłaszcza miejsc, o których mieszkańcy Europy mają niewielkie pojęcie. Zachodni zwyczaj, polegający na jeżdżeniu w odmienne kulturowo i geograficzne rejony, a następnie oczekiwaniu, że będzie tam tak samo, jak w domu, to relikt epoki kolonializmu. Najwyższy czas, by odszedł w zapomnienie.

Przewodników czy relacji z podróży jest w księgarniach pod dostatkiem, a wiedza w Internecie znajduje się na wyciągnięcie ręki. Dowiedz się wszystkiego, czego możesz, o zwyczajach kulturowych kraju, w którym będziesz. Zapoznaj się z jego fauną i florą. To ważne szczególnie wtedy, gdy żyją tam gatunki zwierząt, których jad jest niebezpieczny dla człowieka – w takim wypadku sprawdź przed wyjazdem, co należy robić w wypadku ugryzienia.

Odpowiedzialny podróżnik dba o bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich. Dlatego też nigdy nie wyjeżdżaj bez ubezpieczenia zdrowotnego oraz kompletu szczepień. Wszystkie potrzebne informacje w tym zakresie znajdziesz na stronie rządowej akcji „Zaszczep w sobie chęć zaszczepienia.” Nawet, jeśli wydaje Ci się, że Twój zdrowy, odporny organizm da sobie radę z każdą bakterią, pamiętaj, że odpowiadasz także za resztę rodziny! Sytuacja, w której dzieci poniosą konsekwencje Twojej głupoty, to koszmar każdego rodzica – ryzyko nie jest tego warte.