W dzisiejszych czasach podróżowanie dostępne jest już niemal dla każdego. W podróż udać się można nawet do najdalszych zakątków świata, tym bardziej, że bilety lotnicze stają się coraz tańsze, a przy tym można trafić jeszcze na niezwykle atrakcyjne promocje. Warto jednak wiedzieć kiedy i jak polować na tanie bilety, aby pieniądze wydać mądrze, bez zbędnego przepłacania.

Szacuje się, że najlepiej i przede wszystkim najtaniej bilety kupić można na około 3-4 miesiące przed planowanym wylotem. Warto również być na bieżąco zarówno z ofertami first minute jak i last minute, gdyż i one potrafią być niezwykle atrakcyjne i kuszące, jednak ze względu na ściśle określoną liczbę promocyjnych miejsc, na wyjazd zdecydować należy się dość szybko. W poszukiwaniu tanich biletów warto przeglądać również wszelkiego rodzaju internetowe portale, zajmujące się przede wszystkim gromadzeniem najciekawszych, a zarazem najtańszych ofert od bardzo różnych, mniejszych czy większych przewoźników.

Choć to jeszcze nie jest w Polsce zbyt popularne rozwiązanie, to tanie podróżowanie możliwe jest dzięki skorzystaniu z RTW ( round the world, czyli w tłumaczeniu na język polski dookoła świata). RTW jest pakietem kilku biletów lotniczych sprzedawanych najczęściej przez lotnicze sojusze, do których należą między innymi Star Alliance, Oneworld czy Sky Team. Zazwyczaj bilet ten jest co prawda drogi, jednak jeśli uda się trafić na specjalne obniżki, to można na nim zaoszczędzić całkiem ładną kwotę. Dodatkowo to rozwiązanie będzie wprost idealne dla wszystkich tych, którzy uwielbiają długie podróże w odległe od siebie miejsca, bez sztywno narzuconych zasad co do kolejnych przystanków na trasie podróży.

Decydując się na podróż liniami lotniczymi warto wiedzieć, czym jest pechowa trzynastka. W przypadku wielu linii lotniczych można trafić na duże obniżki cen biletów na loty, odbywające się 13 dnia każdego miesiąca. W niektórych przypadkach obniżka sięgać może nawet 30%. Duże obniżki spotykane są najczęściej w tych najbardziej przesądnych krajach.