Wakacje, urlop, czy nawet szybki wyjazd na weekend. Chwila odpoczynku od pracy to ważna rzecz. Lubimy wyjeżdżać, zwiedzać nowe miejsca. Ale meldując się w nowym miejscu, czasem kompletnie nie wiemy gdzie się udać, aby poznać zarówno miejsca oblegane przez turystów, jak i te niezbyt popularne atrakcje. Pomocnym jest wtedy udanie się do lokalnej informacji lub czytanie odpowiednich przewodników. Zwiedzanie może być wtedy przyjemne i łatwiejsze.

Niektórzy turyści dają się ponieść i ich zwiedzanie ogranicza się do rynku danego miasta i jednej, czy dwóch atrakcji. Często nie zdają sobie sprawy jak wiele wspaniałych miejsc mijają, i nie wiedzą o ich istnieniu. W takich sytuacjach wizyta w informacji turystycznej jest szczególnie ważna.

Informacja turystyczna lub odpowiedni przewodnik turystyczny wskażą nie tylko atrakcje czy zabytki, ale jednocześnie najwygodniejsze sposoby komunikacji, miejsca zakupu biletów, najlepsze restauracje czy kluby. Każdy zwiedzający ma inne potrzeby i w informacji turystycznej posiadają szeroką ofertę zwiedzania miasta. Posiadają też kontakty do przewodników, jeśli taka forma zwiedzania interesuje wizytatorów.

Korzystanie z informacji turystycznej znacząco ułatwia podróżowanie. Ogranicza problemy w wyszukiwaniu miejsc atrakcyjnych. Często w punktach są ulotki wielu miejsc, mapy dojazdu, czy nawet zniżki na bilety. W jednym miejscu można zakupić pocztówki, magnesy oraz inne pamiątki z danego miasta.

Informacja sprawdza się także przy wyjazdach zagranicznych, gdyż obsługa jest wielojęzyczna, co w niektórych krajach nie jest jeszcze standardem.