Upragnione wakacje zbliżają się wielkimi krokami, a Ty ciągle nie zdecydowałeś, czym na nie pojedziesz? Nic nie szkodzi! Zapoznaj się z zaletami i wadami najpowszechniejszych środków transportu, by wybrać sposób, który odpowiada Twoim potrzebom.

Samolot – szybko i tanio

To bez wątpienia najpopularniejszy obecnie sposób na podróżowanie. Nie bez przyczyny – okazyjne ceny biletów kupowanych z wyprzedzeniem zachęcają, by z nich skorzystać, a dodatkowo uzyskujemy komfort i łatwość w docieraniu na miejsce. Na mapie są ciągle tereny, które tylko samolot pozwala eksplorować.

Nie wszyscy jednak mogą się cieszyć tą formą transportu. Jest ona przeciwwskazana w przypadku problemów z krążeniem obwodowym i kilku innych chorób.

Samochód – ty decydujesz o planie podróży

Podróżowanie samochodem po świecie nieprzypadkowo ma wielu fanów. Jeśli jesteś kierowcą, to sposób przemieszczania się, który da Ci prawdziwą wolność. Twój plan dnia może być dopięty na ostatni guzik albo tak elastyczny, jak tego zapragniesz. W dłuższe trasy nie musisz nawet wybierać się własnym samochodem – czasem tańsze okaże wynajęcie auta o niższych kosztach eksploatacji. Samochód pozwoli Ci też na bezproblemowe dostanie się w wiele miejsc, gdzie nie ma alternatywnych środków transportu.

Minusem będą tu naturalnie ceny benzyny – zależne od kraju, ale o ile nie jeździsz po Stanach Zjednoczonych, mało zadowalające. Wolność płynąca z korzystania z samochodu ma też drugie, mniej optymistyczne oblicze – usterka, której nie umiesz naprawić, może spowodować przymusowy pobyt na odludziu przez wiele godzin, a co za tym idzie, opóźnienia w podróży.

Statek – sposób na przygodę

Dla tych, którym zależy na czasie, pozostają samoloty, samochody i szybkie połączenia kolejowe. Jeśli jednak istotą podróżowania jest dla Ciebie nie osiągnięcie celu, a bycie w drodze, statek pozwoli Ci się tym cieszyć. To idealny wybór na wyprawę dla zakochanych lub podróż sentymentalną.

Brzmi pięknie, ale jeśli cierpisz na chorobę morską, nie wybieraj tego środka transportu. Rozsądniej będzie wybrać się na początek w godzinny rejs wzdłuż wybrzeża, by się o tym przekonać. Jest to również najdroższa opcja z wymienionych – oczywiście, cena wzrasta wraz z klasą statku, ale nie warto wsiadać na pokład jednostek, co do których nie jesteśmy pewni, że zagwarantują nam bezpieczeństwo.