Niektórzy uwielbiają latać samolotem, a inni – wręcz przeciwnie. Niewątpliwie lot samolotem jest dużym przeżyciem, szczególnie jeżeli lecimy pierwszy raz. Warto wcześniej przygotować się do lotu, spakować potrzebne rzeczy i wyjechać wcześniej, by zdążyć na lotnisko.

Na lotnisku powinniśmy być przynajmniej dwie godziny przed odprawą. Lepiej być za wcześnie, niż się stresować, czy się zdąży na samolot. Plusem szybkiego pojawiania się na lotnisku, jest możliwość zważenia bagażu głównego. Dzięki temu będziemy wiedzieć, ile rzeczy trzeba będzie przepakować. Możemy mieć też bagaż podręczny – dobrze sprawdzi się, np. walizka kabinowa. Natomiast nie możemy spakować substancji łatwopalnych (latarki gazowe, petardy). Ze względu bezpieczeństwa nie możemy mieć także przedmiotów, które mogą posłużyć jako broń (nożyczki, scyzoryk, korkociąg). Bardzo restrykcyjny przepisy dotyczą także płynów – nie możemy ich mieć więcej niż 10 buteleczek po 100 ml każda. Możemy mieć też taką ilość leków płynnych, jaka jest nam potrzebna w podróży.

Na lotnisku także my będziemy musieli przejść przez kontrolę. Będziemy przechodzić przez specjalną bramkę, która sprawdzi, czy nie mamy przy sobie niebezpiecznych narzędzi. By nie przechodzić przez bramkę kilka razy (ponieważ zapiszczy) należy w tym dniu zrezygnować z ubrania paska do spodni, odzieży w metalowymi elementami, zegarka. Wszystkie elektryczne rzeczy będziemy musieli umieścić na specjalnej tacy, razem z biletem i paszportem. Produkty płynne i leki powinny być zapakowane w przeźroczyste woreczki, by nie utrudniać kontroli. W odrębnie krajów Unii Europejskiej przepisy w sprawie przewożenia alkoholu, papierosów i jedzenia są podobne. Jednak jeżeli wybieramy się do kraju spoza Europy – a w szczególności do krajów arabskich – to za przewożenie tych rzeczy może grozić kara.

Gdy już znajdziemy się w samolocie to warto mieć na sobie względnie wygodny strój. Im lot jest dłuższy, to tym bardziej należy postawić na komfort. Należy pamiętać, by mieć przy sobie ciepłą bluzę, ponieważ w samolocie jest klimatyzacja i może być nam chłodno. Lepiej ubrać wygodne trampki, niż wysokie szpilki.

Jeżeli nie mamy wykupionego posiłku, to możemy zabrać jedzenie na pokład. Ograniczenia dotyczą jedynie napojów. Duża wysokość i niskie ciśnienie powodują, że smakują nam potrawy o wyraźnym smaku. Delikatne potrawy mogą wydać się nam mdłe. Co ciekawe, kawa może wydawać się nam ciągle za gorzka.

Podczas startu i lądowania możemy mieć uczucie zatkanych uszu. Możemy ten problem ograniczyć żując gumę, czy ssać cukierek. Natomiast jeżeli mamy katar to krople do nosa powinny wystarczyć, by złagodzić ból. Strach przed lataniem może spowodować dolegliwości żołądkowe. Dlatego ważne jest, by przed lotem się wyspać i zjeść lekkostrawny posiłek. W samolocie, by skupić myśli na czymś innym, możemy poczytać książkę, obejrzeć film lub posłuchać muzyki.

Podróżowanie samolotem jest bezpieczne. Samolot ciągle pozostaje najbezpieczniejszym środkiem transportu. I to właśnie nim pokonamy najszybciej dużą odległość.