Podróżowanie po Polsce lub innych krajach to bardzo pouczające zajęcie, niestety może okazać się dość kosztowne, dlatego warto zastanowić się, na co każdego z nas stać i jak można zaoszczędzić, chociażby na transporcie.

Inwencja w parze z rozwagą

Przede wszystkim, trzeba się zorientować w cenach biletów – najprostsze, wydaje się, jest udanie się na dworzec – ale lepiej wykazać się pomysłowością, dowiadując się o promocjach na bilety. Każdy przewoźnik od czasu do czasu organizuje rabaty i promocje, więc wykorzystanie tego faktu może okazać się bardzo pomocne przy planowaniu wyprawy.

Następnym krokiem będzie zastanowienie się, czy w podróż ruszam sam, czy z towarzystwem. Tu również sprawę należy dobrze przemyśleć – samotna podróż w pewnych okolicznościach może być dość niebezpieczna na przykład – wyprawa w góry, autostop, żeglowanie czy tym podobne – towarzysz w takich okolicznościach będzie „kołem ratunkowym”, a dodatkowo, podczas ciemnych nocy w namiocie nie będziemy czuć się samotni.

Znajomość obcych języków – droga do celu

Wybór celu wyprawy ma również kluczowe znaczenie – jeżeli znajduje się na terenie Polski – sprawa jest o tyle prostsza, że pomoc w razie konieczności dostaniemy prawie natychmiast, natomiast w jakimkolwiek obcym kraju może to nastręczyć pewne trudności.
Warto również znać obce języki – posługiwanie się w stopniu komunikatywnym językiem danego kraju, pozwoli na poczucie przynależności do społeczeństwa państwa, w którym się znajdziemy, a nawet słaba znajomość języka pomoże nam dotrzeć do wytyczonego przez siebie celu.

I na koniec — pieniądze; oczywiście jakieś środki pieniężne zawsze się przydadzą, najlepiej w walucie państwa aktualnie odwiedzanego, ale jeżeli wyprawa planowana jest na dłuższy czas — warto rozejrzeć się za jakimś zajęciem sezonowym, dzięki któremu zarobimy na dalszą podróż, a przede wszystkim zyskamy nowych znajomych.