Przygotowując się na dłuższą wyprawę warto pamiętać o sporządzeniu listy niezbędnych przedmiotów, które na pewno przydadzą się podczas wycieczki. Chcemy przypomnieć Wam, co sprawdzi się w długiej podróży!

Jak się spakować?

Podpowiadamy – nie warto zabierać ze sobą nadmiaru rzeczy, ponieważ może okazać się, że część z nich  zajmuje jedynie miejsce w walizkach. Lepiej jest raczej zostawić sobie trochę wolnej przestrzeni na oryginalne pamiątki z podróży. Dodatkowo, jeśli zdecydujecie się na spakowanie tylko niezbędnych przedmiotów, jest dużo mniejsza szansa na to, że zapomnicie o jakimś ważnym elemencie naszego bagażu podróżnego. Dlatego warto skupić się na najistotniejszych rzeczach, do których ewentualnie później dobierzecie kolejne, dodatkowe.

A teraz podpowiemy, co koniecznie powinno zaleźć się Waszej walizce!

Przede wszystkim – dokumenty!

Aby nie zapomnieć najważniejszych przedmiotów, bez których zagraniczna wycieczka nie odbędzie się, trzeba odpowiednio wcześnie zebrać je wszystkie. Brzmi banalnie? Jeśli tak, to pomyślcie o stresie, jaki może towarzyszyć Wam na chwilę przed wylotem z kraju, gdy uświadomicie sobie, że nie zabraliście paszportu bądź dowodu osobistego. Aby zapobiec problemom w przypadku ewentualnej kradzieży naszych rzeczy, warto zrobić ksero niezbędnych dokumentów. Należy jednak pamiętać, żeby trzymać je w miejscu innym, niż oryginały.

Oczywiście nie można zapomnieć o kartach płatniczych i pieniądzach, które są równie ważne, co dokumenty!

Coś na ból – leki

Zabranie ze sobą odpowiednich leków to bardzo ważna kwestia podczas planowania tego, co powinno znaleźć się w bagażu. Często zdarza się, że każdy z nas przyjmuje inne medykamenty. Warto jednak przygotować spis tego, co poza nimi wejdzie w skład apteczki podróżnej. Poza lekami przeciwbólowymi oraz rozkurczowymi, opatrunkami, kroplami do oczu, elektrolitami na wypadek odwodnienia organizmu, warto zadbać o preparat na poparzenia słoneczne, a także maść na stłuczenia i podrażnienia. Dzięki temu będziecie mieć pewność, że jesteście przygotowani na niespodziewane sytuacje.

Właściwe ubrania

Punkt oczywisty, jednak warto przypomnieć, iż należy być przygotowanym na każdą ewentualność – pogoda lubi płatać figle, nawet w gorących krajach. Dlatego też, poza krótkimi i zwiewnymi ubraniami oraz strojem kąpielowym powinniście pamiętać o rzeczach na chłodniejsze dni bądź wieczory. W nocy temperatura na pewno nie będzie tak wysoka, jak za słonecznego dnia. Warto pomyśleć również o akcesoriach, takich jak kapelusz, chroniący głowę przed przegrzaniem i okulary słoneczne z mocnym filtrem. Uchronią Was one przed palącym słońcem.

W razie podróży w miejsca o mniej przychylnej temperaturze trzeba zabrać ze sobą rzeczy na każdą pogodę. Naturalnie, najbardziej wskazane jest ubieranie się na tzw. cebulkę. Dlatego też w walizce nie powinno zabraknąć zarówno długich, jak i krótkich koszulek, bluz lub swetrów, a także lekkich płaszczy przeciwdeszczowych. Akcesoria, jakie sprawdzą się podczas chłodniejszych dni, to czapki, szale, ewentualne rękawiczki (pełne lub ze ściętymi końcówkami).

Jeśli planujecie długie wycieczki, nie można zapomnieć o podróżniczym must have: parze wygodnych butów!

Jeśli zależy Wam na utrzymaniu ubrań w nienagannej czystości oraz jeśli chcecie zapobiec ich gnieceniu się, powinniście wybrać odpowiedni sposób przechowywania. Jednym z nich jest zaopatrzenie się w torbę na ubrania, dzięki czemu transportowanie stroju stanie się wygodniejsze.

Dodatkowe akcesoria

Mamy tu na myśli wszystko to, co ułatwi Wam podróż. Takie rzeczy to: mini waga elektryczna, telefon, mapy, przewodniki lub rozmówki w wybranym języku. Niezbędny będzie też… aparat fotograficzny. Ale o tym  przedmiocie z pewnością nikt z Was nie zapomni!

A kiedy upewnicie się, że macie już wszystkie niezbędne rzeczy, możecie śmiało ruszać w drogę! Życzymy udanej podróży.