Planowanie wakacyjnych wyjazdów nie dla wszystkich jest czasem relaksu i odpoczynku. Ludzie posiadający w swoim domu zwierzęta, za każdym razem podczas wyjazdów mają ogromny problem z tym, jak zapewnić mu odpowiednie warunki do życia. W przypadku, gdy ma się z kim zwierzaka zostawić, to problem ten staje się nieco mniejszy. W każdym innym przypadku koniecznie rozważyć trzeba zabranie zwierzaka ze sobą. Czy jest to dobry pomysł?

Wady tego rozwiązania

Niestety zabierania ze sobą zwierzęcia ma szereg różnorodnych wad. Przede wszystkim narażamy go na stres, który przynajmniej na początku będzie dość znaczny. Można oczywiście poradzić sobie z tym problem poprzez stosowanie proszków uspokajających w przypadku, gdy nasz pies lub kot niezwykle negatywnie znosi podróże.

Drugą bardzo ważną sprawą jest to, czy zwierzaki są dozwolone w miejscu naszego wakacyjnego pobytu. Jest to już praktycznie standard, że za dopłatą można zabrać ze sobą psa lub kota, jednak nadal można spotkać miejsca, gdzie będzie to problemem.

Zalety wspólnej podróży

Mimo problemu ze stresem, który występuje u dość dużej ilości zwierzaków, wspólne podróże mają również wiele zalet, które przeważają szalę na korzyść tego rozwiązania.

Przede wszystkim zwierzak po pierwszym szoku, gdy już się uspokoi jest znacznie szczęśliwszy będąc ze swoimi ludźmi. Wie czego się spodziewać, co się wokoło niego dzieje itd. W gruncie rzeczy nieważne jest dla niego miejsce gdzie przebywa, a to czy jest razem ze swoimi ludźmi.

Wbrew pozorom obecność stada ma ogromne znaczenie dla zwierzaka. Z tego powodu w miarę możliwości powinno się go zabierać w podróże, czy na wakacje. Oczywiście przeżyje bez naszej obecności, jednak będzie o wiele szczęśliwszy z nami.