Przemieszczanie się ludzi nawet na znaczne odległości, nęciło ludzkość już od początków istnienia.

Blisko — coraz dalej

W początkowej fazie były to wyprawy na polowanie – od czego zależało życie, później – poszukiwanie nowego, bardziej przyjaznego terenu pod zamieszkanie, aż wreszcie człowiek zdał sobie sprawę, że poznawanie nowych okolic, ludzi i obiektów – to bardzo pouczająca sprawa.
Od tego czasu dla wielu, podróże stały się pasją i sposobem na życie.

Wielu znanych podróżników, zanim jeszcze zaczęli być znani, swoje wyprawy organizowali na własną rękę. Nie meldowali się w hotelach, lecz nocowali we własnych namiotach lub zbudowanych szałasach, jedli to, co dostarczyła im natura i gościnni ludzie, poznawali inną kulturę, zwyczaje i obyczaje innych narodowości czy plemion — dzięki własnym obserwacjom i symbiozie z inną nacją.

Ich wyprawy przyniosły wiele korzyści, między innymi podróżowanie zostało skutecznie rozpropagowane i ludzie coraz chętniej wyjeżdżają w inne tereny niż własny obszar zamieszkania, w celu rozszerzenia swojej wiedzy, zwiedzenia zabytków czy też tylko i wyłącznie dla relaksu i wypoczynku po wyczerpującej pracy.

Drogo i luksusowo czy tanio, ale w kontakcie z naturą

Podróżowanie wiąże się zazwyczaj z dość wysokimi kosztami – w zależności od rodzaju wyprawy; jeżeli wyjazd zostanie zorganizowany przez biuro podróży oferujące dodatkowe atrakcje w postaci wycieczek fakultatywnych, zakwaterowania w wygodnym i luksusowym hotelu – cena na pewno będzie wyższa niż spontaniczny wyjazd z plecakiem, noclegi w przypadkowych gospodarstwach, i stołowanie się w przydrożnych barach lub własnym pomysłem. Mimo że wygląda to dość po spartańsku – takie wyprawy są o wiele milej wspominane, a zaoszczędzone środki mogą posłużyć na inny, ale ważny i przydatny cel.